Tribinom „Inkluzija kao izazov“ obeležen Medjunarodni dan osoba sa invaliditetom
Povodom 3. decembra, Medjunarodnog dana osoba sa invaliditetom, Društvo za dečiju i cerebralnu paralizu iz Ivanjice organizovalo je tribinu pod nazivom „Inkluzija kao izazov“, na kojoj su o svakodnevnim problemima u obrazovanju osoba sa posebnim potrebama govorili eminentni stručnjaci iz oblasti specijalne edukacije i rehabilitacije, profesorke Svetlana Slavnić i Jasmina Kovačević sa fakulteta FASPER iz Beograda.
Opšti zaključak skupa bio je da je deci sa smetnjama u razvoju i njihovim porodicama potrebno obezbediti sveobuhvatnu podršku kako bi učestvovala u obrazovnom sistemu ravnopravno sa drugom decom. Iako je došlo do značajnijeg poboljšanja na nivou pravnog okvira koji se odnosi na inkluziju u obrazovanju, deca sa smetnjama u razvoju i dalje se suočavaju sa predrasudama, teškom diskriminacijom i često su isključena iz svakodnevnog života.
- Daleko smo od dobrog. Još uvek su jake predrasude u društvu, još uvek je to jedan milosrdni odnos koji ne vodi baš dobrom progresu. Moramo svi menjati svest o tome. To će ići sporo, jer Balkan uopšte ima jedan izmenjen odnos prema nemoćnima. No bez obzira na sve, stvari se ipak menjaju. Osobe sa posebnim potrebama su sada mnogo vidljivije u društvu u odnosu na recimo period od pre petnaest godina kada za njih gotovo nismo ni znali, a one su bile tu u manje više istom broju kao i danas“, rekla je za InfoLIGU Svetlana Slavnić, redovni profesor Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju u Beogradu.
Kada je u pitanju inkluzivno obrazovanje ovakvih osoba, Slavnićeva kaže da se i tu stvari trebaju dodatno menjati jer ima dosta manjkavosti.
- Zalažemo se za inkluzivno obrazovanje ali po uslovima koji odgovaraju pojedincima. Sad nismo zadovoljili pojedinačno problem ni tipične populacije ni populacije sa smetnjama. Ta deca bi išla i dalje u iste škole sa tipičnim vršnjacima, ali svako na svoj recimo čas srpskog ili matematike. Međutim za vreme užine, na školskoj priredbi ili na ekskurziji, svi moraju biti zajedno.
Cilj tribine bio je upravo podizanje svesti o pravima osoba sa invaliditetom na školovanje, kao i prava iz oblasti socijalne i zdravstvene zaštite.
- Ona se najkonkretnije odnosila na segment obrazovanja ovakvih osoba. To je obrazovna inkluzija koja je jako bitna i aktuelna jer se mi kao organizacija osoba sa invaliditetom u ovom trenutku time i najviše bavimo“, kaže Svetlana Glavinić, predsednik Društva za dečiju i cerebralnu paralizu opštine Ivanjica.
Tribini je prisustvovao predsednik opštine Ivanjica Zoran Lazović, koji je poručio da u lokalnoj samoupravi osobe sa posebnim potrebama imaju svu moguću pažnju i podršku.
U debati su učestvovali učitelji, nastavnici i profesori ivanjičkih osnovnih i srednjih škola i predškolskih ustanova, lični pratioci dece u obrazovnom sistemu, roditelji ali i jedan broj osoba sa posebnim potrebama.