Srpska malina dobija oznaku porekla, stižu subvencije i povoljni krediti

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić boravio je danas u Arilju, gde je razgovarao sa predstavnicima Udruženja „Vilamet” i lokalnim proizvođačima maline o aktuelnim izazovima i merama podrške ovom sektoru.

Tokom sastanka istaknuto je da će biti uspostavljen precizan sistem označavanja porekla maline, kako bi domaći proizvod bio jasno i nedvosmisleno deklarisan kao roba iz Srbije, čime bi se sprečilo mešanje sa eventualnim uvoznim količinama i zaštitili domaći proizvođači.

IL-maline-gajba Srpska malina dobija oznaku porekla, stižu subvencije i povoljni krediti

Govoreći o finansijskoj pomoći, ministar je naveo da će u prvoj polovini godine proizvođačima biti isplaćeno 18.000 dinara po hektaru, a da se realizacija ove podrške očekuje najkasnije do kraja marta. U drugom delu godine planirano je dodatno povećanje subvencija po hektaru za voćare, sa ciljem jačanja konkurentnosti i stabilnosti proizvodnje.

Najavljeno je i da će već od naredne sedmice poljoprivrednicima biti dostupni subvencionisani krediti. Kamatna stopa od 1 odsto biće namenjena mladim poljoprivrednicima, ženama u poljoprivredi, kao i gazdinstvima u područjima sa otežanim uslovima rada. Kada je reč o nabavci mineralnih đubriva, kamata će iznositi 0 odsto, dok će za ostale korisnike maksimalna kamatna stopa biti ograničena na 3 odsto, saopšteno je iz Ministarstva.

Ovim merama, kako je poručeno, država nastoji da pruži dodatnu sigurnost i podsticaj proizvođačima maline i voća u Srbiji.

You may also like...

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *