Novi zakon o bezbednosti saobraćaja u Skupštini VEĆ OD JUNA?! MUP izdao uputstva: Evo kako i vi da učestvujete u izmenama
U toku je izrada novog Zakona o bezbednosti u saobraćaju, a MUP poziva građane da i oni učestvuju i daju svoje predloge. Građani svoje predloge mogu poslati na mejl adresu Uprave saobraćajne policije, ali mogu ih predstaviti i na javnim raspravama kada one budu otpočele. Novi zakon trebalo bi da donese revolucionarne promene u saobraćaju, a mnoge od njih u Srbiji dosad nisu viđene.
Kako je naveo pomoćnik načelnika Uprave saobraćajne policije, pukovnik Zlatko Belencan, Ministarstvo unutrašnjih poslova intenzivno radi na nacrtu Zakona o bezbednosti saobraćaja, a građani su dobrodošli da daju sugestije.
Kako građani da učestvuju u izradi novog Zakona o bezbednosti u saobraćaju
On je za TV Prva pojasnio i kako to mogu da učine:
„Rok praktično ne postoji, sve dok zakon ne uđe u Skupštinu. I tokom javne rasprave građani mogu da daju svoje predloge i slobodno dođu ukoliko su zainteresovani, kada se one budu organizovale“, navodi Belencan.
Takođe, on objašnjava da postoji još jedna opcija putem koje građani mogu da pošalju predloge, a to je mejl adresa Uprave saobraćajne policije: [email protected].
Belencan pojašnjava i da je poželjno da građani podele, ukoliko imaju, primere iz prakse sa kojima su se susretali u drugim zemljama.
Ukidanje probne vozačke, trajno oduzimanje vozila…
On je objasnio i ključne izmene koje će doneti novi zakon, a neke od njih su ukidanje sadašnjeg oblika probne vozačke dozvole.
„Biće plastificirana, standardna, zato što smo primetili da državljani Republike Srbije kada odu u inostranstvo imaju problem zbog te probne dozvole. S tim da se neće odustati od određenih ograničenja za vozače početnike. Upravo ta probna će imati određeni kod koji će važiti na teritoriji Republike Srbije. Videćemo šta će se, da li će i dalje biti vremensko ograničenje, da li će to biti jačina motora. Već ćemo razgovarati na tu temu. Zatim, trajno oduzimanje vozila, koje je vrlo bitno. Zato što smo do sada skoro 400 vozila za godinu dana privremeno oduzeli i mislimo da ova mera treba da bude trajna. I uvođenje najsavremenije tehnologije u kontroli saobraćaja. Uskoro će saobraćajni policajci u Republici Srbiji imati tablet na kojima će moći da sačinjavaju odmah formularizovane zahteve za pokretanje prekršajnog postupka. Skratiće se vreme od sačinjavanja zapisnika zahteva za pokretanje prekršajnog postupka“, pojašnjava Belencan.
U Skupštini do juna
On kaže da je rok da nacrt uđe u skupštinsku raspravu jun mesec, ipak, pre toga treba da se izjasne i druga ministarstva.
„Ministarstvo prosvete, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo za poslove saobraćaja. Znači, ovo je međuresorni zakon. Tačno je da je nosilac posla Ministarstvo unutrašnjih poslova. I da u radnoj grupi koja ima preko 50 članova su prisutni i predstavnici drugih ministarstava. Tako kada se bude iskristalisalo sve to, onda možemo reći da ćemo krenuti u javnu raspravu“, navodi on.
Belencan dodaje i da ne može da tvrdi koliko će javna rasprava trajati, jer to zavisi od ukupnog broja predloga, ali se svakako očekuje da u skupštinsku proceduru uđe u junu mesecu.
Šta se sve menja novim zakonom
Podsetimo, kako je „Blic“ pisao, novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju mogao bi da donese čak 18 izmena, a neke od njih su:
Trajno oduzimanje vozila
Jedna od mera koje su predložene odnosi se na trajno oduzimanje vozila, i trajnu zabranu upravljanja određenim kategorijama vozila.
Lakićević navodi da će se trajno oduzimanje vozila odnositi na vozače koji više puta grubo krše bezbednost i propise saobraćaja.
Nulta tolerancija na alkohol
Još jedna značajna promena odnosila bi se na uvođenje nulte tolerancije na alkohol za sve vozače. Dok su do sada profesionalni vozači, mladi vozači i motociklisti bili obavezni da imaju 0,0 promila alkohola u krvi, sada se razmatra mogućnost uvođenja ove mere za sve vozače.
Povećanje visine kazni
Jedna od razmatranih mera jeste i povećanje raspona novčanih kazni, stepenovanje kazni, razmatranje novih mera. Potom, razmatra se i unapređenje sistema kaznenih poena, (u smislu gradacijskog praćenja i reagovanja, bez čekanja da lice stekne status nesavesnog vozača).
„Zeleni bonusi“
Ova mogućnost u novom Zakonu odnosila bi se na takozvane nagrade za vozače sa čistim dosijeima: Vozači koji nisu počinili nijedan prekršaj u određenom vremenskom periodu mogli bi dobiti bonuse – popusti na osiguranje ili mogućnost smanjenja poreza na vozila.
Digitalni vozački dosije
Planirano je uvođenje digitalnog dosijea vozača, što će omogućiti svakom vozaču da putem aplikacije prati svoje prekršaje, kazne i tehničku ispravnost vozila, što bi doprinelo transparentnosti i sprečavanju da vozači tek na granici saznaju za neplaćene kazne, i budu vraćeni.
Automatski nadzor saobraćaja
Uvođenje pametnih kamera sa veštačkom inteligencijom koje bi mogle automatski prepoznati prekršaje, kao što su prolazak kroz crveno svetlo, prekoračenje brzine i nepropisna upotreba mobilnog telefona, uz automatsko slanje kazni.